e-mail: dealnewsonline@gmail.com

powered by Agones.gr (livescore)

Πέμπτη 27 Μαΐου 2010

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, 73-54 τον Ολυμπιακό

Σε υπόθεση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός τον πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με το ευρύ 73-54. Οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ η σειρά μεταφέρεται για το δεύτερο παιχνίδι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, το οποίο διαμόρφωσε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (12-6), χάρη στα δύο τρίποντα που σημείωσε ο Αντώνης Φώτσης. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 19-10, όμως προς το τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε 19-14 με δύο γρήγορα καλάθια, ενώ το σκορ περιόδου ήταν το 19-16, υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 19-18, όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράνοβιτς με ένα γρήγορο σερί 9-0, έφτασε στο +10, 28-18. Από εκεί και πέρα η διαφορά δεν έπεσε και έτσι οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 15 πόντους και το σκορ 41-26.

Η πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού έγινε αντιληπτή για τους «πράσινους» στην τρίτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 53-31. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του μείωσε σε 53-36, όμως στο 30’ οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και έφτασαν το σκορ στο 66-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί και ο Παναθηναϊκός από τα μέσα της περιόδου προσπάθησε να προσφέρει θέαμα. Τελικά, οι πρωταθλητές πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-26, 66-42, 73-54.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 7(2), Περπέρογλου 6(1), Μπατίστ 13, Φώτσης 13(4), Γιασικεβίτσιους 2, Νίκολας 5(1), Τσαρτσαρής 10(1), Διαμαντίδης 7(1), Πέκοβιτς 10, Καλάθης.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Πεν 2, Τσίλντρες 7, Βούισιτς 3, Μπουρούσης 9, Μπέβερλι, Κλέιζα 13, Μαυροκεφαλίδης, Τεόντοσιτς 10, Σχορτσιανίτης 6.

Πηγή: zougla.gr