e-mail: dealnewsonline@gmail.com

powered by Agones.gr (livescore)

Τετάρτη 19 Μαΐου 2010

Γεννημένοι Πρωταθλητές!

panellinios-pao-po-2Η καρδιά του Πρωταθλητή ανήκει στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 75-73 στην Κυψέλη του Πανελλήνιου, σε ένα συγκλονιστικό ματς. Το «τριφύλλι» απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι ομάδα που ξέρει μόνο να κερδίζει.
Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, 73-72, από τους «ολυμπιονίκες» 13,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντρου Νίκολας με μια τρίποντη «βόμβα» 1,58’’ πριν το φινάλε, «εκτέλεσε» τους γηπεδούχους, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ για τον Παναθηναϊκό και την Κυριακή (18:45, κλειστό ΟΑΚΑ) θα πετύχει την 3η νίκη που απαιτείται για την πρόκριση στον τελικό.
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» μπήκαν λίγο… μουδιασμένα κι επέτρεψαν στον Πανελλήνιο να προηγηθεί 9-4. Όμως, γρήγορα συνήλθαν, ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-14. Στη δεύτερη περίοδο, το «τριφύλλι» βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 17 πόντους (44-27), για να πέσει στους 14 (30-44) που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην 3η περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η πίεση των «ολυμπιονικών» έπιασε… τόπο και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά μειώνοντας στους 4, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 60-56 υπέρ του Παναθηναϊκού. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν συγκλονιστικό. Οι Κυψελιώτες συνέχισαν την αντεπίθεση και ισοφάρισαν 60-60! Οι «πράσινοι» έκαναν ένα μίνι σερί 6-0 για να «απαντήσουν» οι «ολυμπιονίκες» με ένα δικό τους (σ.σ. 5-0) μειώνοντας στον πόντο (65-66).
panellinios-pao-po-1Το «τριφύλλι» φάνηκε να τελειώνει το ματς όταν ξέφυγε με πέντε πόντους (70-65), αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω. Γύρισαν… το ματς και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ προσπέρασαν 73-72 στα 13,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Όμως, όπως αναφέραμε και παραπάνω, ο Παναθηναϊκός ξέρει μόνο να κερδίσει. Σχεδόν σε νεκρό χρόνο (1,58’’) ο Διαμαντίδης πάσαρε στον Νίκολας που ευστόχησε έξω από τα 6,25 μ., διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, 73-75. Μια νίκη που οφείλεται, σε μεγάλο βαθμό, στη συμπαράσταση του κόσμου του «τριφυλλιού», που δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κυψέλης
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-44, 56-60, 73-75.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 3 (1), Χαραλαμπίδης 12 (1), Καλαϊτζής 3 (1), Όουενς 2, Σμιθ 22 (3), Πέτρουλας, Κολώκας, Μπλάκνεϊ 10, Ντέιβις 5, Βουγιούκας 14.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5, Μπατίστ 10, Φώτσης 7, Γιασικεβίτσιους 8 (2), Νίκολας 5 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (2), Πέκοβιτς 11, Καλάθης 2.

Πηγή: prasini.gr